Вест да је још један полицајац настрадао на задатку уземирила је јавност. Случај Срђана Петровића који је смртно рањен у околини Пожаревца подсећа на ризик коме су чувари реда свакодневно изложени. Сататистика обесхрабрује - у просеку сваког дана један службеник буде нападнут, а за првих 11 месеци ове године било је више напада него целе 2016.
"Саобраћајац је нападнут јер је хтео да уради алко тест", "Претучена полицајка у Новом Саду", "Полицајац у Новом Пазару упуцан у стомак"... И то је само део овогодишње статистике. Независни синдикат полиције упозорава да се она неће променити док се год пуцањ на полицију не схвати као пуцањ на државу.
"Имамо осећај ми полицијски службеници да нас правосуђе гледа у хиљаду случајева као да смо ми непријатељи а да су им адвокати, и нападачи на полицију савезници. Замислите када полицајац има оправдану употребу средства принуде, а после тога у приватној парници лице га тужи и он добије казну затвора осам месеци, годину дана, губљење посла, итд. То је несхватљиво", каже Велимир Лукић из Независног синдиката полиције.
Током прошле године на дужности су нападнута 342 полицајца, а у 85 одсто случајева нападачи су завршили на суду. Чак 98 одсто њих је и осуђено.
"Међутим, оно чиме нисмо задовољни је податак да је свега 34 посто тих учинилаца осуђено казном затвора, док је 60 посто њих осуђено условним казнама чиме смо ми јако незадовољни и овом приликом апелујемо да се сви учиниоци ових тешких кривичних дела казне адкеватном казном", рекао је директор полиције Владимир Ребић.
За напад на полицајца предвиђена је казна од једне до осам година затвора. У случају тешке повреде – од две до десет година. Блага законска решења, међутим, нису једини проблем.
"Недавно је запаљен ауто једног од шефова полиције у Нишу. Диже се тензија у самом друштву и свака особа, да ли је криминалац или неко ко има психолошке проблеме, може да потегне опружје, поготово зато што у Србији постоји та тамна бројка - не зна се колико имамо оружја а стално се налазимо у врху тога", истакао је Саша Ђорђевић из Београдског центра за безбедносну политику.
С друге стране, за стручњаке је упитно да ли је полиција добро опремљена за суочавање са ризиком. А када се деси, и како се опорављају након несреће.
Поздрављају отварање СОС телефона за полицајце где могу да добију психолошку помоћ у стресним ситуацијама, али тврде да континуирана подршка изостаје.
Извор: РТС