Састанак са представницима УГП
- У СГП Димитровград постоји недовољан број пол.службеника за нормално обављање послова ГК. Већ дужи временски период СГП Димитровград има 23 привремено удаљених пол.службеника (око 20% људства), а промет путника се претходних година константо повећава, као и број ирегуларних миграната. Из тог разлога се ствара вишак радних сати код пол.службеника, које исти не могу да искористе прерасподелом радног времена.
- Проблем око ангажовања полицијских службеника (радника и старешина СГП), не поштују се одредбе члана 13. ПКУ за полицијске службенике, те се исти ангажују у супротности са овим чланом. Пример неправилног поступања је када је полицијски службеник радно ангажован до 22,00 или до 23,00 часова, а следеће радно ангажовање му је следећег дана од 06,00 или 07,00 часова. Други пример је када старешине обављају КИ делатност, где се исти ангажују преко ноћи, уз непоштовање непрекидног дневног одмора у трајању од 12 часова.
- Проблем око обрачуна и исплату радних сати оставрених у приправности, не поступање у складу са чланом 187. став 1. тачка 4. Закона о полицији и Правилника о приправности за рад („сл.гласник РС“ бр. 16/2017.).
- Проблем око примене Уредбе о начину остваривања права полицијских службеника на накнаду трошкова за долазак и одлазак са рада („Сл. гласник РС“ бр. 62/2019), те начина обрачуна ових трошкова.
- Проблем униформе за другу линију контроле и патроле за надзор ДГ (стари модел), јер су исте похабане од прања и ношења, плитке борбене патике још нису задужене, не постоји могућност замене величинских бројева у ниједном магацину. Иако су поједине ОЈ УГП добиле комплет нове униформе месецима уназад и исте користе, па се поставља питање због чега долази до оваквих разлика у подели опреме, када су у питању сви пол. службеници граничне полиције.
- Проблем након примене нове систематизације и спајања СГП, огледа се у томе што је за рад у дежурним службама предвиђено по 4 шефа смене, где услед редовних изостанака (слободних дана, боловања, год. одмора и др.) исте замењују помоћници шефа смене (са додатним оптерећењем), па се често се рад у ДС своди на само једног полицијског службеника, који једноставно није у могућности да заврши све редовне пославе и задатке.
- Проблем око недовољног броја извршиоца и руководиоца у СГП, у седишту РЦ (Одсек, Група, МЈ). Пример ради МЈ и ПО Књажевац имају само командира, те се у њиховом одсуству јавља проблем око руковођења тј замене руководиоца (са додатним оптерећењем), из чега произилази да се на овакав начин трошкови нису смањили, да долази до административних и других пропуста, па самим тим обим посла се и физички не може постићи, што доприноси нефункционалности и неквалитету.
- Проблем око сачињавања службене белешке на другој линији контроле. Сви путници преко ДГ се евидентирају у електронској евиденцији МУП-а (СЗПЛИВ). Лица и возила над којима се врши детаљана гранична провера се евидентирају и у „Евиденцији о лицима према којима су предузете друге мере и радње одстране пол.служ. граничне полиције у складу са овашћењима из Закона о граничној контоли“. Сва лица и возила се такође уносе и у посебној службеној белешки, у којој се опет уносе исти подаци као и у евиденцији (дуплирање посла). У случају проналаска предмета од интереса за службу или посебних запажања приликом прегледа сачињавају се посебна писмена где се још једном уносе идентични подаци, те се на тај начин се непотребно губи време.
Одбор за Граничну полицију