Синдикална понуда
Укупан бр. чланова: 29.443 Активан бр. чланова: 16.585

Независни Синдикат Полиције

Добродошли на сајт Независног синдиката полиције!

КАБИНЕТ МИНИСТРА И ДИРЕКТОР ПОЛИЦИЈЕ УВАЖИЛИ ИНИЦИЈАТИВУ НЕЗАВИСНОГ СИНДИКАТА ПОЛИЦИЈЕ "ОМОГУЋЕНО КОРИШЋЕЊЕ ПРЕОСТАЛОГ ДЕЛА ГОДИШЊЕГ ОДМОРА ЗА 2025. ГОДИНУ ДО 31. ЈУЛА 2026. ГОДИНЕ"

На иницијативу Независног синдиката полиције, а имајући у виду учестало ангажовање полицијских службеника и значајно повећан обим послова у претходном периоду, Кабинет министра унутрашњих послова и директор полиције уважили су аргументе синдиката и упутили организационим јединицама инструкцију којом се омогућава додатни рок за коришћење преосталог дела годишњег одмора за 2025. годину.

Подсећамо да је чланом 73. Закона о раду прописано да се годишњи одмор користи једнократно или у два или више делова, при чему је запослени дужан да први део искористи у трајању од најмање две радне недеље непрекидно током календарске године, док се преостали део користи најкасније до 30. јуна наредне године.
Међутим, због специфичности полицијског посла, великог броја радних ангажовања и потребе несметаног функционисања службе, указано је руководиоцима организационих јединица да полицијским службеницима који нису били у могућности да искористе други део годишњег одмора за 2025. годину до законом прописаног рока, омогуће коришћење преосталих дана годишњег одмора закључно са 31. јулом 2026. године.

Овакво поступање заснива се и на законској обавези послодавца да запосленима омогући коришћење годишњег одмора, у складу са чланом 68. Закона о раду, којим је прописано да се право на годишњи одмор не може ускратити нити заменити новчаном накнадом, осим у законом предвиђеним случајевима.

Истовремено, руководиоцима је указано и на обавезу благовременог планирања годишњих одмора за 2026. годину. У складу са законом, први део годишњег одмора за 2026. годину може се користити до 31. децембра 2026. године, што је неопходно узети у обзир приликом израде планова коришћења одмора, како би се обезбедило несметано одвијање процеса рада и пуно остваривање права запослених.

Независни синдикат полиције наставиће да инсистира на поштовању радних и социјалних права свих запослених у Министарству унутрашњих послова и да кроз конструктиван дијалог са руководством Министарства доприноси унапређењу положаја полицијских службеника.

ОДБОР ЗА МЕДИЈЕ И МАРКЕТИНГ

2610