Дречави нокти и тетоваже не на радном месту у МУП-у
Министарство унутрашњих послова донело је Правилник о начину понашања и личном изгледу запослених којим се, између осталог, одређује како полицајци и службеници морају да се облаче и комуницирају, али и колике бркове или какве нокте могу да имају.
Дуги, дречаво налакирани нокти, тетоваже, пирсинг, брада дозвољени су, али не на радном месту у МУП-у Србије. Разлог за доношење нових правила понашања и личног изгледа запослених, пре свега је, кажу у МУП-у, била обавеза из важећег Закона о полицији. Међутим, то није једини разлог.
Полицијски секретар у Дирекцији полиције Милан Андрић објашњава да су се полицијски службеници и други запослени у Министарству, на неки начин, и понашали тако како данас прописује Правилник.
„Ово је нека наша традиција која је сада први пут преточена у један формални акт. Поједина ограничења која су садржана у Правилнику, а тичу се личног изгледа, пре свега, имају безбедносни аспект у односу на полицијског службеника, нарочито кад он примењује полицијска овлашћења“, истакао је Андрић.
Мишљења о новим правилима, међу запосленима су подељена. И они који подржавају имају неке примедбе.
„Наше колеге су нам се обратиле и углавном да замерају највише зашто је забрањено ношење брада у униформисаном саставу полиције. Колегинице су нам се обратиле с тим што не смеју да имају дречаво лакиране нокте и јаче да буду нашминкане“, каже председник Независног синдиката полиције Велимир Лукић и додаје да синдикат има замерку што се забрањују и тетоваже.
Милан Андрић наводи да Правилник забрањује тетоваже тако да ће они који их имају морати да их прекрију оне не буду видљиве грађанима.
Правила облачења и понашања полицијских службеника прописана су у скоро свим земљама света, док се обим регулације разликује. У Хрватској се ово питање у потпуности законски уређује, док у Шведској нпр. постоје строга правила облачења када су у питању интервенције, али се изглед запослених у свим другим тренуцима не прописује.
Извор: РТС