Влада Србије ће данас укинути Уредбу о помоћној полицији и та полиција неће бити формирана, изјавио је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.
- Данас у 10 часова Влада ће донети одлуку којом се укида уредба из 2006. године о помоћној полицији - рекао је Стефановић на РТС-у.
Он је нагласио да Влада одустаје од ове намере због притиска покрета "Доста је било", Двери и ДС и навео да нису биле истините критике опозиције да је циљ формирања помоћне полиције био да се запошљавају партијски кадрови, наводећи да су посао ту могли добити само они који су завршили криминалистичку академију.
- На жалост, они неће сада бити запослени захваљујући Саши Радуловићу, Дверима и Демократској странци, због хајке која се води против нас и која је просто прејака - казао је Стефановић.
Упитан зашто подлеже том притиску, министар је рекао да је прејака хајка која се води против власти "не само од тог дела опозиције, већ и неких медија".
- Представљају нас као монструме који не знам ста раде због тога што су они и њихови коалициони партнери формирали то за шта нас отпужују. Неће бити формирана помоћна полиција, као што данас нема ниједног помоћног полицајца, неће га бити - рекао је Стефановић.
Стефановић је додао и да није запослио никог у полицији, и да су министру новим законом смањена овлашћења, као и да је апсолутна неистина да је могао да се запосли било ко са улице, и да су све бивше власти од 2006. наовамо могле да ту уредбу укину, а нису.
- Да смо да смо хтели да стварамо, као што нам се спочитава, неку партијску војксу не бисмо имали 4.000 мање људи у полицији - подвукао је Стефановић.
Коментаришући критике опозиције да је помоћна полиција маска за неспособност Владе, да је то начин да се подривају институције и да се формира партијска полиција, министар је рекао да су то "апсолутне измишљотине".
"Они су доносили Уредбу о помоћној полицији, они је формирали, а сада нас оптужују за то. А ми никада нишмо ангажовали ниједног помоћног полицајца", казао је Стефановић.
Подсетимо, два дана уочи Нове године усвојена је Уредба о служби у помоћној полицији. Противници актуелне власти доношење овакве одлуке протумачили су као формирање параполицијске јединице, док се представници Владе и МУП-а Србије на ту тему нису оглашавали. Ипак, на крају се испоставило да је ипак реч само о фактичком продужењу прописа који постоји још од 2006.
Шта заправо стоји иза Уредбе о помоћној полицији?
У самом документу се не наводи чему она служи, већ само ко и по којим условима у њој може да буде ангажован. Тако, на пример, пише да право учешћа на конкурсу имају сви незапослени, пунолетни грађани, који су млађи од 50 година и имају најмање средњу стручну спрему. Они који досад нису имали додира са полицијским послом мораће да прођу основну обуку, након чега ће моћи ће да носе оружје, полицијске униформе и службене легитимације са натписом „помоћна полиција“.
И заиста текст саме уредбе може грађане да доведе у заблуду. Ипак, њено доношење, судећи по информацијама из МУП-а и самог Закона о полицији, јесте, бар засад, чисто техничког карактера.
Наиме, уредба о помоћној полицији први пут је донета 2006. године, након доношења новог закона о полицији. Од тада до данас никад није активирана. Слично је и са новом уредбом. И она се усваја нешто мање од годину дана након доношења последњег Закона о полицији, у коме се јасно наводи када и под којим условима треба прибећи формирању новог полицијског одреда.
Додатни полицијски ангажман у виду помоћне полиције неопходан је „у условима високог безбедносног ризика, природним и другим несрећама, обезбеђивања државне границе, као и у другим случајевима када је угрожена унутрашња безбедност“.
- Пошто је донет нови закон, морали смо да донесемо и нову уредбу која тај закон прати. Нема ту ништа спорно. Нико засад није ангажован у такозваној помоћној полицији, нити је у плану да се то скоро догоди - речено нам је незванично у МУП-у.
Извор: Блиц