Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да су последње четири године биле године најзначајнијих реформи у Министарству унутрашњих послова и најавио да ће сутра у редове МУП-а ступити још 677 нових полицајаца.
- Хтели смо да покажемо да се о запосленима не брине само кроз набавку униформи, возила, новог наоружања и повећањем плата, већ и кроз бригу о њиховом развоју. Ми бринемо о људима који брину о безбедности грађана - поручио је Стефановић на конференцији Ефекти реформе управљања људским ресурсима у МУП.
Према његовим речима, систем каријерног напредовања омогућио је свим запосленима да се додатно образују и школују и да напредују у складу са својим заслугама и резултатима.
- И управо захваљујући чињеници да су најбољи на најодговорнијим позицијама побољшани су резултати, повећано поверење градјана и ојачан рад полиције и њена ефикасност - рекао је Стефановић.
Министар је истакао да се квалитет види и кроз кандидате на Криминалистичко-полицијском универзитету и Центру за основну полицијску обуку.
-Данас имамо кандидате који се такмиче, јер желе да раде у Министарству унутрашњих послова - рекао је Стефановић и додао да је у претходне четири године радни однос у Министарству засновало око 3.000 нових полицајаца и ватрогасаца, тачније дипломаца КПУ и полазника ЦОПО и обуке за ватрогасце.
Министар је најавио да ће већ сутра у редове МУП-а ступити још 677 нових полицајаца који су завршили ЦОПО и додао да је посебно поносан на чињеницу да је Министарство у овој години запослило и око 180 чланова породица и деце погинулих и тешко рањених колега који су се борили за Србију.
- Тиме смо хтели да покажемо колико поштујемо све оне људе који су ратовали за ову земљу, борили се против тероризма и криминала, чија је храброст била огромна и који су жртвовали сопствени живот за одбрану Србије - истакао је Стефановић.
Министар је захвалио Краљевини Шведској која је помогла да се реформе људских ресурса у МУП-у спроведу, као и свим запосленима у Сектору за људске ресурсе који су тај велики посао одрадили.
Помоћник министра и начелник Сектора за људске ресурсе Катарина Томашевић истакла је да се Сектор за људске ресурсе, од 2015. године када је формиран, трудио да се из административне и кадровске службе трансформише у модеран систем управљања људским ресурсима.
Говорећи о резултатима Сектора током четири године постојања, Томашевић је истакла да је по први пут на јавном конкурсу изабран директор полиције, а након тога и на бројним интерним конкурсима изабрани су начелници полицијских управа.
- Настојали смо да препознамо и осмислимо најбољи модел напредовања који ће омогућити каријерни развој полицијских службеника - истакла је Томашевић и додала да је, такође, уведен нов модел оцењивања и израђен Каталог са описима радних места за полицијске службенике.
Уведене су, како је рекла, и категорије државних службеника и намештеника са описима послова, а извршена је и категоризација организационих јединица Министарства.
- На основу објективних критеријума базираних на описима послова и задацима радног места спроведена је реформа плата - рекла је Томашевић и додала да је уведен и психо-тест у процес селекције, који је у потпуности аутоматизован и искључује могућност било каквог утицаја.
Томашевић се захвалила Шведској на несебичној помоћи у реформским процесима и додала да је за успех реформи од изузетног значаја подршка коју је Сектору за људске ресурсе пружао министар Стефановић.
Саветник у амбасади Шведске Ола Андерсон истакао је да Шведска пружа подршку Министарству унутрашњих послова од 2004. године и да је до сада помогла са око 25 милиона евра у разним областима.
Једна од главних ствари у реформи Министарства унутрашњих послова било је унапређење организационе ефикасности МУП-а, што је на један интегрисани начин рађено кроз пружање подршке за два кључна концепта управљања - управљање средствима и стратешко планирање - рекао је Андерсон.
Према његовим речима, подигнути су капацитети за управљање и увођење нових концепата, што је резултирало добром стратегијом развоја запослених и то је пионирски рад у државној управи у Србији, јер се поставља темељ за каријерно напредовање.
Он је навео да је Министарство унутрашњих послова у овом погледу узор другим институцијама и додао да су спроведене реформе изузетно значајне за испуњавање критеријума на путу Србије ка Европској унији.
- Визија Министарства да се трансформише у модерну, одговорну и ефикасну полицију која гарантује безбедност и која је у служби градјана, доприноси развоју и европским интеграцијама - навео је Андерсон.
Тим лидер имплементационе агенције ИМГ Ханс Уленс објаснио је да су од 2014. године спроведена два пројекта, подршка стратешком развоју система за информационе технологије који је завршен, као и пројекат стратешког управљања и развоја капацитета за европске интеграције МУП-а, који би требало да се заврши средином 2020. године.
Циљ ових пројеката је да се унапреде реформе унутар Министарства унутрашњих послова, рекао је Уленс и истакао да би реформски процеси у МУП-у могли да послуже као модел другим министарствима у Србији, али и другим земљама региона.