МУП Србије уложило је жалбу Извршном комитету Интерпола, након што је та организација скинула с црвених потерница командате терористичке Ослободилачке војске Косова, које Србија терети за ратне слочине.
"У координацији са другим институцијама, одмах по сазнању да је из система Интерпола избрисано више потерница за ратне злочине уложили смо жалбу због овог чина", рекли су у МУП-у за "Новости".
У српској жалби, пише лист, прецизно су наведене све повреде материјалног права и правила које дефинишу рад Интерпола, а приложени су и докази да је доносилац одлуке о брисању потерница погрешно утврдио чињенично стање и на тај начин донео незакониту одлуку.
"То је преседан у раду ове организације. Очекујемо да Извршни комитет на првом наредном заседању, у наредних неколико дана, прихвати нашу жалбу и да одлука појединаца из правне службе Интерпола буде хитно промењена тако што ће све обрисане потернице бити враћене у систем Интерпола", тврде у МУП-у.
"Новости" наводе да су команданти бивше ОВК скинути с црвених потерница Интерпола мимо надлежне комисије те организације.
СКИНУТИ С ПОТЕРНИЦА: Интерпол не јури више ОВК
Косовски министар унутрашњих послова Фламур Сефај у уторак је рекао да је добио потврду Интерпола да је ова организација укинула потернице за бившим члановима ОВК, које Србија терети за ратне злочине.
Листа је укључивала косовске политичке лидере и личности који су током сукоба 1998-99. на Косову били високи команданти ОВК, пренео је Газета Експрес.
"Новости" прецизирају да ће међународни гранични прелази убудуће и званично бити отворени Рамушу Харадинају, али и његовим блиским саборцима из теористичких дана - Хашиму Тачију, Азему Суљи, Шукри Буји, Љириму Јакупију, Суљи Цхирићију...
Сефај је тврдио и да има уверавања генералног секретара Интерпола Јиргена Штока да Косово не мора поново да аплицира за чланство у Интерполу, већ да је довољно само да га чланице Интерпола уврсте у агенду својих редовних састанака.
Извор: Мондо