Zašto su vojnicima Srbije smanjene dnevnice
Takođe, od 1.aprila sledeće godine, svi vojnici koji iznajmljuju stanove moraće da dostave ugovore koje su potpisali sa stanodavcima. Samo u tom slučaju biće im priznata nadoknada za stanovanje od 4.600 do 18.000 dinara (u zavisnosti od broja članova porodice).
Stanodavci masovno izbegavaju potpisivanje ugovora jer ne žele da plaćaju svoje obaveze prema državi - upozoravaju u ovom sindikatu.
Nova pravila, kako stoji u dopisu Vojnog sindikata, znatno će urušiti prilično oslabljen lični budžet vojnih lica, negativno će uticati na moral i motivisanost vojnika. Sve ovo, kažu sindikalci, već utiče na stanje njihove operativne sposobnosti i borbene gotovosti. U sindikatu upozoravaju da je ministar Gašić 12.novembra potpisao dva dokumenta.
Pravilnik o izmenama i dopunama pravilnika o putnim troškovima i pomenuto rešenje. Pravilnik mu dozvoljava propisivanje viših iznosa dnevnica, ali je Ministarstvo odbrane ipak odlučilo da poštuje mere štednje i propiše manje naknade zaposlenima u Vojsci.
Sa gotovo svim ovim problemima suočavaju se i u Policiji.
Velimir Lukić, predsednik Nezavisnog sindikata policije, naglašava da su pripadnicima Žandarmerije koji obezbeđuju Kopnenu zonu bezbednosti dnevnice smanjene sa 2.500 na 1.500 dinara. S obzirom na njihove dužnosti i ovlašćenja, ali i uslove u kojima borave, policajci se, kako kaže naš sagovornik, nalaze u znatno nepovoljnijem položaju nego pripadnici Vojske.
Do pre nekoliko godina u Kopnenoj zoni bezbednosti spavali smo u zemunicama. Sada imamo kontejnere koji su opasani bodljikavom ogradom. Ovo mesto nam je praktično druga kuća jer svakih mesec, mesec i po dana, boravimo tamo po dve nedelje - naglašava Lukić.
Izvor: Politika