Vežba „Sistem 2021“ uspešno izvedena, 8.000 učesnika na više od 50 lokacija


Izvor: Ministarstvo odbrane
Evakuišu se deca iz škole u selu Temska, koja se zbrinjavaju u Pirotu. Spasilački timovi dve osobe spasavaju iz korita reke Temštice. Radi se i preventivna odbrana manastira Svetog Đorđa u selu Temska, gde se postavljaju odbrambeni bedemi. Leskovac – požar na visini u urbanoj sredini Gašenje vatre u osmospratnici u objektu lokalne samouprave, posle izbijanja požara koji je zahvatio više kancelarija. Načelnik Sektora za vanrene situacije u Leskovcu Ivica Ranđelović kaže da je zadatak da se evakuišu lica koja nisu uspela da izađu u situaciji kada ima dosta dima, kao i zbrinjavanje povređenih.
Izvor: MUP Srbije
Gradonačelnik Goran Cvetković kaže da je cilj vežbe da se pokaže jedinstvo i snaga svih nadležnih službi. Osim u Leskovcu, vežbe se održavaju i u opštinama Vlasotince i Medveđa. Niš – spasavanje nakon zemljotresa jačine 6,2 jedinice Rihtera U Nišu je prikazan scenario u slučaju zemljotresa jačine 6,2 jedinice Rihterove skale 15 kilometara severno od tog grada. Načelnik Sektora za vanredne situacije u Nišu Srđan Mitrović kaže da na osam lokacija imaju aktivnosti. Na tri tačke evakuišu se građani, studenti i preventivno se evakuišu radnici iz radne zone „Sever“. Spasavaju se građani iz ruševina, vrši tehnička intervencija sprečavanja curenja gasa u skladištu tečnog naftnog gasa i gašenje požara u skladištu u industrijskoj zoni. Pored toga, gasi se i požar na avionu koji je promašio pistu. Sremska Mitrovica – sprečavanje izlivanja reke Save i odbrana od poplava Sa visokim vodostajem, reka Sava je uvek bila pretnja Sremskoj Mitrovici. Gradonačelnica Svetlana Milovanović kaže da, kada vodostaj Save pređe 750 centimentara, proglašava vanredna odbrana od poplava i tada se uvodi vanredna situacija. Prvo se postavljaju pokretni paneli i to na najkritičnoj tački, a postavljaju se i džakovi sa peskom. Vatrogasci-spasioci evakuišu ugroženo stanovništvo. Užice – pucanje brane na jezeru Perućac Na jezeru Perućac prikazana je situacija u slučaju pucanje brane u Hidroelektrani, usled zemljotresa sa druge strane reke Drine, u Republici Srpskoj.
Izvor: MUP Srbije
Načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Užicu Saša Cicvarić kaže da je više od 100 učesnika na vežbi. Navodi da imaju nekoliko zadataka – gašenje požara usled pada dalekovoda, evakuaciju zaposlenih, rad sa opasnim materijama usled pucanja trafoa i izlivanja 17 tona trafo-ulja, a dva radnika su usled panike pala u jezero i Timovi za sapavanje na vode dejstvuju. Zrenjanin – gašenje požara u podzemnom skladištu gasa Banatski Dvor U Zrenjaninu je prikazana reakcija nadležnih kada dođe do požara na bušotini gasa. Prvi su došli pripadnici industrijske vatrogasne jedinice kao i profesionalni vatrogasci iz Zrenjanina i okolnih mesta.

Posle zemljotresa došlo je do obrušavanja dela fabričkog objekta zbog čega je upućen tim za spasavanje i evakuaciju zaposlenih radnika.
Specijalistički tim za spasavanje iz ruševina traži zatrpane i povređene osobe. Koristi se oprema za razbijanje zida i armaturnih blokova kako bi se došlo do zatrpanih radnika, dok ekipe Hitne pomoći ukazuju povređenima pomoć na licu mesta i odvoze ih do bolnica.
Vatrogasno-spasilačka brigada angažovana je i na gašenju požara koji je izbio na nadzemnom rezervoaru prilikom pucanja cevi pri istakanju nafte iz cisterne na benzinskoj stanici.
Vatrogasci-spasioci angažovani su na gašenju požara i zaštiti od otrovnih materija, kao i na zbrinjavanju povređenih.
„Cilj ove vežbe da pokaže šta je sistem, a sistem čine ljudi“
Sektor za vanredne situacije radi na tome da uveže ceo sistem zaštite i spasavanja u Republici Srbiji, rekao je za RTS načelnik Uprave za unapređenje rizikom Sektora za vanredne situacije Živko Babović.
„Uloga jedinica lokalne samouprave je primarni, prvi odgovor u takvim situacijama, i njihova uloga je veoma značajna jer ako se oni dobro ne organizuju na lokalu onda i pomoć države može da zakasni ili da bude neblagovremena“, rekao je Babović.
Cilj ove vežbe je, kako kaže Babović, da pokaže šta je sistem, a sistem čine ljudi. Pedeset lokalnih samouprava nije slučajno izabrano već su odabrane na osnovu procene rizika i na osnovu ranijih dešavanja.
Miloš Milenković iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice i civilnu zaštitu kaže da sada u Srbiji imamo osam specijalizovanih timova za spasavanje iz ruševina koji su upućivani kao pomoć i prilikom zemljotresa u drugim zemljama, kao što je bio slučaj posle zemljotresa u Albaniji.
„Bez komunikacije i koordinacije svih sektora nema ni funkcionisanja celog sistema“, naglasio je Milenković.
Izvor: RTV