Šta nas očekuje po otvaranju poglavlja 24?
Dana 24.06.2016. god. u organizaciji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, a uz podršku OEBS-a u Srbiji održana je diskusija na temu „Šta nas očekuje po otvaranju poglavlja 24?“ i to kroz dve panel diskusije:
Panel 1: Šta možemo da očekujemo po otvaranju Poglavlja 24?
Panel 2: Napredak u poglavlju 24: uloga građanskog društva
U diskusiji su učestvovali:
- ambasador Peter Burkhard, šef misije OEBS-a u Srbiji,
- Sonja Stojanović Gajić, direktorka BCBP
- Mauricio Salustro, viši pravni savetnik, Misija OEBS-a u Srbija
- Oni Jalinik, šefica regionalnog odeljenja za vladavinu prava na Zapadnom Balkanu, Ambasada Kraljevine Holandije
- Ivana Radović, Akcija protiv trgovine ljudima (ASTRA)
- Miroslava Jelačić, Grupa 484
- Đorđe Krivokapić, SHARE Fondacija
- Saša Đorđević, BCBPNa ovoj panel diskusiji, koja je bila veoma posećena moderatori su bili Ljubica Gojgić i Vladimir Milić.
Pripreme za otvaranje pregovora o Poglavlju 24 koje obuhvata oblasti pravde, slobode i bezbednosti očekivane su za kraj juna ove godine. Ministarstvo unutrašnjih poslova kao glavni nosilac reformi u ovoj oblasti uradilo je ogroman posao. Nakon izvršenog skrininga, usklađivanja sa EU standardima i nakon konsultacija, izrađen je Akcioni plan za Poglavlje 24.
Na samom otvaranju diskusije, komentarišući rezultate referenduma u Velikoj Britaniji o njenom izlasku iz EU (tzv. Brexit) ukazuju na to da postoji mogućnost odlaganja otvaranja Poglavlja 24.
U daljoj diskusiji je pokušano da se definišu konkretne koristi od otvaranja Poglavlja 24 za građane Srbije, a naročito u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, reforme u oblasti pravosudne saradnje u krivičnim i građanskim stvarima, u oblasti trgovine ljudima, sajber kriminala, u oblasti migracija i samog delovanja i načina rada policije. Posebna pažnja je posvećena pitanju kontrole sprovođenja Akcionog plana i samim mehanizmima kontrole, kao i obezbeđenju finansijskih sredstava koja su neophodana za realizaciju istog.
Na dan otvaranja pregovora o Poglavlju 24, Srbija se obavezuje prema EU da će sprovesti sveobuhvatne reforme u skladu sa Akcionim planom i tada će se utvrditi i prelazna merila na osnovu kojih će EU pratiti da li ispunjavamo uslove za dalji napredak u ovom Poglavlju i tako sve do 2020.god. koju je Vlada Srbije uzela kao datum do kog će se potpuno uskladiti sa najboljim evropskim praksama u ovoj oblasti.
Milan Marković, član predsedništva Nezavisnog sindikata policije