Srpski policajac zatražio azil u SAD pošto je prijavio šefove
olicijski inspektor Miroslav Kojić podneo je krivičnu prijavu protiv šefova u beogradskoj policijskoj stanici Stari grad zbog sumnje da su pet godina zadržavali deo naknade za zaposlene i nezakonito naplaćivali naknade za službeni auto. Uplašen za ličnu i bezbednost porodice, Kojić je zatražio azil u SAD. Iz Policije i MUP još nema reakcije
Azil je najčešća reč koja se ovih dana čuje na televiziji ili pročita u novinama. Ali, sada ne govorimo o izbeglicama sa Bliskog istoka ili o lažnim azilantima sa Balkana, već o beogradskom policijskom inspektoru koji je napustio posao i otišao u SAD zbog ugrožavanja bezbednosti, kako lične tako i članova porodice. O tome šta ga je nateralo posle višegodišnjeg rada u policijskoj stanici Stari grad da napusti posao i zatraži pomoć u drugoj državi napisao je i u krivičnoj prijavi koju je podneo protiv svojih šefova u toj stanici.
PET GODINA SUMNjE: Policijski inspektor Miroslav Kojić je podneo krivičnu prijavu protiv načelnika PS Stari grad V. R., zatim komandira policijske ispostave Stari grad I. I., šefa odseka za suzbijanje opšteg kriminaliteta A. M. i šefa Odseka upravnih poslova B. P. koji su bili na tim položajima u periodu od 2009. do 2014. godine. Kako Novi magazin nezvanično saznaje, pojedinci su u međuvremenu napredovali.
Prema njegovim navodima, oni su oštetili budžet Srbije, zaposlene u MUP-u i policijsku stanicu Stari grad tako što su u neutvrđenom iznosu od 2009. do 2014. godine zloupotrebili deo dodeljene novčane nagrade od po 5.000 dinara zaposlenima, tako što ih nagrađeni nisu dobijali. On objašnjava da su navedeni šefovi, prema odluci opštine Stari grad, pravili spiskove nagrađenih policijskih službenika kako bi opština obezbedila novčana sredstva, a da je onda neka "osoba od poverenja" podizala taj novac.
Neki od zaposlenih nisu ni znali da su na spiskovima za nagrađivanje, dodaje Kojić u krivičnoj prijavi, pa su imenovani šefovi novac zadržavali za sebe. U određenom broju slučajeva, nagrađenim policijskim službenicima koji su znali da su na spisku “iznudama, pretnjama i mobingom te pare su oduzimane i kupovana su materijalno-tehnička sredstva pod izgovorom da su potrebna za rad policijskoj stanici”.
Kao "interesantan" primer Kojić navodi i da je jedan od navedenih rukovodilaca u krivičnoj prijavi sam sebi godinu dana dodeljivao bonus na platu 20 odsto i time otplaćivao kredit, a kao razlog navedena su vanredna obezbeđenja tokom meseca.
“Interesantno je da se prema pravilima službe vanredna angažovanja odnose na sve ili određen broj policajaca, ali niko od njih koji su zajedno sa I. I. bili vanredno angažovani nije bio nagrađen istim bonusom”, naglašava se u krivičnoj prijavi.
NAKNADE ZA PREVOZ: Kao jedan vid zloupotrebe Kojić navodi i da su pojedinci koristili službeni automobil, a paralelno, pored svih ostalih privilegija koje su im date, dobijaju i naknadu za prevoz od 3.600 dinara.
Kojić ukazuje da je zahtevao spisak svih nagrađenih po Zakonu o dostupnosti informacija, ali da taj spisak nije dobio... Dobio je samo nalog za pretres stana.... On u prijavi objašnjava da je tražio spisak pre svega kao neko ko je zaposlen u kriminalističkoj policiji i ko je pokušao da spreči samovolju šefova...
“Zbog loših godišnjih ocena, prikazivanja mene kao društvenog otpada, zbog direktnog napada na mene i moju porodicu, gde mi je vršen pretres porodične kuće u kojoj živim sa ocem, majkom, sestrom i dvoje maloletne dece, gde su oni doživeli stres jer su se prema mojoj majci i mojoj deci ponašali krajnje grubo i neprofesionalno, a ja sam osećao neizmernu sramotu od komšija i kolega, gde su me svi gledali kao kriminalca, a bez bilo kakvog obrazloženja neposrednog starešine...”, ističe Kojić razloge zbog kojih je bio primoran da napusti Srbiju.
Momčilo Vidojević, predsednik Nezavisnog sindikata policije Srbije, kaže da su za slučaj Kojića čuli tek nakon što je otišao za SAD. On dodaje da, kako je čuo od advokata, Kojić je kao znak da je poslednji trenutak da pobegne za SAD shvatio kada je urađen pretres porodične kuće i nakon “suptilnog” objašnjenja pojedinih “kolega” da imaju dobre veze u Centru za socijalnu pomoć, koji može da se “pozabavi” i njegovom maloletnom decom. “Čuo je od pojedinih kolega da mu se sprema hapšenje”, ističe Vidojević i dodaje da je tada odlučio da posle višegodišnje borbe odustane i ode za SAD.
Nezavisni sindikat policije Srbije, dodaje naš sagovornik, tražio je i pisano da im se dostave spiskovi nagrađenih, kako od PS Stari grad, tako i od opštine Stari grad. Očekuju odgovor u narednih nekoliko dana, a ukoliko to ne bude tako obratiće se i povereniku za informacije od javnog značaja.
“Kada dobijemo spiskove i ukoliko se utvrdi da jeste onako kako je Kojić napisao u krivičnoj prijavi, predaćemo sve tužilaštvu – naglašava naš sagovornik.
Vidojević kaže i da su o ovom slučaju obavestili i Direkciju policije, Kabinet ministra policije, Sektor za unutrašnju kontrolu i Odeljenje za kontrolu zakonitosti u radu i da je od njih zatraženo da se preispita rad pojedinaca u PS Stari grad. On ističe da zvanični odgovor nisu dobili.
“Da li će i na ove propuste ministar i njegovi saradnici ostati nemi i neće procesuirati odgovorne ostaje da se vidi, ali je očigledno da su policajci, pored suicida, čak počeli i pod pritiskom pojedinaca na rukovodećim mestima da beže daleko van Srbije kako bi sačuvali glavu”, naglašava predsednik Nezavisnog sindikata policije Srbije.
Izvor: Novi magazin