Sindikalna ponuda
Ukupan br. članova: 29.443 Aktivan br. članova: 15.974

Nezavisni Sindikat Policije

Dobrodošli na sajt Nezavisnog sindikata policije!

Otpremnine za prekobrojne u policiji

Oni koji ne prihvate sporazumni prekid radnog odnosa, biće neraspoređeni, a ukoliko se u roku od 60 dana ne nađe druga mogućnost, prekinuće im se radni odnos u MUP-u.

I ako se posle nedavno usvojene nove sistematizacije radnih mesta u MUP-u učinilo da u policiji neće biti otpuštanja, Jana Ljubičić, državna sekretarka u MUP-u Srbije za „Politiku” kaže da je u toku prva faza racionalizacije i da je višku zaposlenih ponuđena otpremnina. Ona nije precizirala koliko je prekobrojnih u policiji, napominjući samo da je najviše administrativnih radnika.

[caption id="attachment_7235" align="alignnone" width="660"]11.08.2015. Zgrada Policijske uprave za grad Beograd u Bulevaru Despota Stefana;policija;pu;policijska;uprava;mup Foto:ANDJELKO VASILJEVIC 11.08.2015. Zgrada Policijske uprave za grad Beograd u Bulevaru Despota Stefana;policija;pu;policijska;uprava;mup
Foto:ANDJELKO VASILJEVIC[/caption]

O njihovom broju, međutim, govorio je pre mesec dana Nebojša Stefanović, ministar unutrašnjih poslova Srbije, kada je rekao da je oko 1.000 radnika višak. Ministar je svojevremeno kazao i da će konačan broj ljudi koji će dobiti otkaz biti poznat krajem februara. U međuvremenu se ništa o tome nije čulo, a sumnje da je u policiji ovaj posao obustavljen pojačane su raspisivanjem izbora, jer po nepisanom pravilu u toku predizborne kampanje ovakvi poslovi se ne rade. Ipak, racionalizacija je u toku, uveravaju u MUP-u.

„Racionalizacija radnih mesta u policiji je još u prvoj fazi. To znači da i dalje razgovaramo o sporazumnom prekidu radnog odnosa sa zaposlenima, koji su višak. Ponuđeno im je da uz određenu nadoknadu odu iz MUP-a”, navodi Ljubičićeva.

Kada će ovi razgovori biti završeni, što bi značilo prelazak na drugu fazu, državna sekretarka nije precizirala.

„Razgovori bi uskoro trebalo da se okončaju. Druga faza podrazumeva da će oni koji ne budu prihvatili sporazumni prekid radnog odnosa, biti neraspoređeni. Ukoliko im se u roku od 60 dana ne nađe neka druga mogućnost, prekinuće im se radni odnos u ministarstvu”, kaže Ljubičićeva.

Nova sistematizacija, objašnjava državna sekretarka, doneta je 3. marta ove godine u skladu sa novim Zakonom o policiji, koji je usvojen u januaru, a počeo je da se primenjuje 5. februara ove godine. Pozdravljajući ovakvu odluku nadležnih, pojedini policijski sindikati su saopštili da su najnovijom sistematizacijom ukinuti poslovi analize rizika na koje je, kao stepenicu pred otkaz, bio preraspoređen veliki broj policajaca. Izvestili su i da su policajci sa tog spiska vraćeni na „stara” radna mesta.

Ljubičićeva uverava da mesto analize rizika novom sistematizacijom ipak nije skroz ukinuto. Ono i dalje postoji u organizacionim jedinicama gde je to potrebno. Deo ovih radnih mesta, gde je procenjeno da su višak, ukinut je 31. decembra prošle godine.

Državna sekretarka u MUP-u nije mogla da precizira koliko je analiza rizika ukinuto, odnosno policajaca vraćeno na prethodna radna mesta, jer se, kako kaže, sistematizacija „radi po dubini” i ne zna pojedinačne slučajeve. To znači da načelnici, odnosno šefovi svake posebne organizacione jedinice u MUP-u odlučuju o svojim radnicima.

Racionalizacija u MUP-u, podseća Ljubičićeva, sprovodi se u okviru odluke vlade i Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu – Kori Udovički, o smanjenju broja zaposlenih u državnoj službi. U okviru Ministarstva unutrašnjih poslova je tim povodom prošle godine formirana radna grupa, koja je razgovarala sa rukovodstvom reprezentativnih policijskih sindikata.

Izvor: Politika

2264