Najduže radimo za najmanju platu
Zaposleni u našoj zemlji radili su tokom sedmice 2014. u proseku 42,7, dok je prosečna radna nedelja u EU 39,5 sati.
U depeši američke ambasade u Srbiji, koja je, po Vikiliksu, poslata 12. januara 2006, „centrali” iz Beograda, saopšteno je „otkriće” da većina Srba vidi posao samo kao nužno zlo i da Srbi rade jedino da bi preživeli. Starija generacija i dalje veruje da država treba da izdržava radnika, a mnogi roditelji govore svojoj deci da ne prihvate poslove koji su im „ispod časti”. Uprkos tome, primetile su američke diplomate, „u glavnoj beogradskoj pešačkoj ulici videćete buljuk zvanično nezaposlenih mladih ljudi, obučenih po poslednjoj modi, koji pijuckaju kapućino i puše, dok u ruci drže skupocene telefone. Slično je i u noćnom životu. Izvori novca su: pomoć roditelja i rođaka iz inostranstva, kao i neregistrovani poslovi”.
Možda Srbi u Evropi nisu „narod najstariji”, ali nismo ni lenji kao što nam se često „pripisuje”, jer radimo duže od svih u 28 država Evropske unije za plate koje su među najmanjim u celom regionu.
Prema anketi o radnoj snazi, redovnom istraživanju Republičkog zavoda za statistiku, koje se sprovodi po receptu Eurostata, zaposleni u našoj zemlji su u uobičajenoj radnoj nedelji u 2014. u proseku radili 42,7 sati. Poređenja radi, zaposleni sa punim radnim vremenom u Rumuniji prošle godine imali su najdužu radnu nedelju u EU – 41 sat.
Izvor: Politika