Minuli rad u plati samo u poslednjoj firmi
Izmene Zakona o radu donele su i promene za zaposlene koji menjaju firme jer njima neće biti isplaćivana nadoknada minulog rada za ukupne godine provedene na poslu, kao do sada, već samo za godine provedene kod poslednjeg poslodavca. tačnije u poslednjoj firmi. Menja se, naime, način obračuna minulog rada, pa iznos od 0,4 odsto po godini staža važi za rad kod aktuelnog poslodavca.
Pomoćnik ministra rada Zoran Lazić je objasnio da to praktično znači da će zaposleni, koji je 29. jula počeo radni odnos kod novog poslodavca, u obračunskom listiću imati nula dinara, bez obzira na to koliko mu je staža upisno u radnoj knjižici.
To znači da bi umanjenje plate moglo iznositi od nekolko stotina dinara pa do nekoliko hiljada. Naravno, zavisno do visine plate i godina staža koje ste zaradili kod prethodnog gazde. Računica kaže da će onaj ko je radio 20 godina u jednoj firmi, a prešao u novu, ostati uskraćen za osam odsto zarade, s obzirom na to da se iznos na 0,4 odsto dodavao na bruto platu. Ko je kod drugog gazde radio deset godina, imaće platu četiri odsto manju. Tako na primer, onaj ko ostane bez 20 godina staža za obračun minulog rada a ima sada bruto zaradu od oko 90.000 dinara dobiće zaradu manju oko 6.500 dinara bruto.
Zakon o radu, dodao je Lazić, predstavlja krovni zakon pa neke delatnosti za određene kategorije zaposlenih imaju posebne zakone kojima na drugačiji način regulišu pojedine segmete iz radnog odnosa.
– Novousvojene izmene Zakona o radu su primenjene odmah, a pogotovo odredba koja se tiče minulog rada – kaže Lazić.
Posebnim zakonom bili su, na primer, obuhvaćeni državni službenici, a Vlada je prekjuče usvojila izmenu tog zakona kojim se isplata minulog rada definiše na način kako je to predviđeno Zakonom o radu.
Lazić je ukazao na to da, kada i zakon o državnim službenicima bude usvojen u parlamentu, nijedan zaposleni neće biti izuzet pa će zaposleni u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi nadoknadu za minuli rad primati na način kako to predviđa Zakon o radu.
– Nije istina da će bilo koji zaposleni u Srbiji biti izuzet od primene odredbe koja opredeljuje minuli rad samo kod poslednjeg poslodavca. Biće izjednačeni kada se posebni zakoni usaglase sa Zakonom o radu i kad ih Skupština Srbije konačno i usvoji – precizan je Lazić.
Kategorija koja je opredeljivala pravo zaposlenog na to da za sve vreme provedeno u radnom odnosu ima uvećanje zarade za 0,4 odsto za svaku godinu rada, sada je preinačena u minuli rad samo kod poslodavca kod kojeg zaposleni trenutno radi.
– Minuli rad je kategorija koja nije ni radno iskustvo, ni lojalnost poslodavcu, što praktično minuli rad treba da bude jer je to slučaj svuda u svetu – kaže Lazić, i dodaje da bi radno iskustvo trebalo da vrednuje poslodavac prilikom dogovora o visini zarade zaposlenog.
Novi zakon o radu onemogućio je eventuane zloupotrebe . Kod poslednjeg poslodavca ne znači da će se nekome ko je radio u privatizovanoj firmi minili rad i računati samo za godine kod poslednjeg vlasnika već za sve godine koje je proveo u tom preduzeću... Nije važno da li je firma prodata jednom ili preprodavana tri ili četiri puta, i da li je isto toliki puta nmenjala vlasnika .Minuli rad se računa od dana zaposlenja . U Javnom sektoru gde je poslodavac država , situacija je takođe jasna. Onima koji rade u bolnici pa potom pređu u državnu upravu, u obračunski listić neće biti uračunat minuli rad proveden u bolnici.
Izvor: Dnevnik