Sadašnji rad i postupanje saobraćajane policije na sprečavanju nedozvoljenih ponašanja u saobraćaju, kao i pojačane kontrole učesnika u saobraćaju , zavređuju pažnju i sve pohvale.
U svetlu izmene predstojećih zakonskih propisa iz ove oblasti , radi njihove dosledne primene, potrebno je stalno raditi na edukaciji policijskih službenika, najpre rukovodilaca a onda i izvršilaca. Ono što tome prethodi je i kompletno podzakonsko uređenje ove materije. Važno je precizno propisati procedure, kako bi se policijskim službenicima i starešinama olakšao rad.
Takođe, trebalo bi pojačati instruktivnu delatnost sa policijskim službenicima, analizirati propise , a kroz primere i simulaciju raditi na slučajevima iz prakse.
Jedno od važnih pitanja koje može da izazove probleme policijskim službenicima u praksi, je pitanje zadržavanja lica pod dejstvom alkohola. Postupanja policijskih službenika su izložena različitim kritikama, često osudama nesavesnih građana, naročito onih koji su skloni činjenju prekršaja, a neretko i kažnjavanjem od strane starešina za postupanja u odnosu na građane-vozače pod dejstvom alkohola. Razlozi za to su različiti.
Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima je u članu 283. propisao da će se po naredbi policijskog službenika zadržati vozač kod koga je utvrđena teška, veoma teška ili potpuna alkoholisanost, do otrežnjenja, a najduže 12 sati. U ovoj situaciji mera zadržavanja je obavezna.
U slučaju da je kod vozača utvrđena i manja sadržina alkohola u krvi, zakon propisuje da se mera zadržavanja može primeniti ako on izražava nameru, odnosno ako postoji opasnost da će nastaviti sa upravljanjem motornim vozilom nakon što je isključen iz saobraćaja.
Zadržavanje je obavezno i u situaciji kada vozač odbije da se podvrgne ispitivanju na prisustvo alkohola u krvi. Ovo je potpuno jasno propisano i ne bi trebalo da predstavlja problem u postupanju. Ipak, ovo može da predstavlja problem. Zato treba dati odgovor na pitanje šta se podrazumeva pod odbijanjem u ovom smislu. Najbolji način za to je analizirati slučajeve iz prakse- sa terena i instruktivnom delatnošću pružiti podršku policiji u primeni ovog ovlašćenja sa ciljem smanjenja eventualnih propusta u postupanju.
AUTOR
Vesna Nikolić